Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 01.03.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: CS. P. T
Titlul articolului: Operatív döntéshozatal, szigorú számonkérés
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=18325


„Az alapszabályzat módosítása révén elsõsorban az RMDSZ strukturális felépítése tisztázódik, módosulnak a Szövetség vezetõ testületeinek jogkörei. Emellett Kulturális Autonómia Tanáccsá alakul a Szövetségi Egyeztetõ Tanács és bevezetjük a tisztségbõl történõ visszahívás, valamint a politikai bizalom megvonásának intézményét” – vázolta kérdésünkre az általa legfontosabbnak tartott módosulásokat Seres Dénes.


Tisztulnak a szervezeti szintek

A képviselõ tájékoztatása szerint letisztulnak az RMDSZ szervezeti szintjei. Így például azokban a megyékben, amelyekben csak egy területi szervezet mûködik, a területi szervezet egyben a megyei szervezet is. Azokban a megyékben, amelyekben több területi szervezet mûködik, ezek alkotják a megyei szervezetet. A megyei szintû döntéseket a megyei állandó tanács hozza meg, szintén ez látja el a megyei kormányzati tisztségviselõk és az önkormányzati képviselõk felügyeletét is. Az általa meghozott döntések az illetõ területi szervezetekre, valamint a felsorolt tisztségviselõkre kötelezõek.

A megyei egyeztetõ tanács tagjait a területi szervezetek delegálják, a megyén belüli magyar lakossági és az utolsó parlamenti választások szavazatarányának megfelelõ számban, elnökét pedig tagjai közül választják, vagy az elnöki tisztséget váltakozva látják el a területi elnökök. Az így megválasztott vagy kijelölt elnök gyakorolja mindazokat a jogköröket, amelyek a választási törvények értelmében a megyei elnök hatáskörébe tartoznak.

„Állandósul” az operatív tanács

Seres beszámolója szerint fontos módosulásnak ígérkezik a korábbi Szövetségi Operatív Tanács (SZOT)  Átalakulása Szövetségi Állandó Tanáccsá (SZOT). A 11-rõl 14 fõsre bõvülõ testület immár nem „szükség szerint”, hanem havonta legalább egyszer ülésezik, a szövetségi elnök pedig bármikor összehívhatja.

A SZÁT irányítja tulajdonképpen a Szövetség folyamatos tevékenységét; a Szövetség nevében nyilatkozatokat, állásfoglalásokat ad ki; gondoskodik arról, hogy a kongresszus, SZKT illetve SZÁT által elfogadott általános és szakpolitikai koncepciók érvényesüljenek a Szövetség és szenátusi, képviselõházi RMDSZ frakció tevékenységében - kormányzati szerepvállalás esetén, a koalíciós megállapodásra is figyelemmel - a kormány politikájában; politikailag irányítja a szenátusi és képviselõházi frakciókat.

A frakciók vezetõségével egyeztetve - az SZÁT kétharmadának támogatásával - konkrét kérdésben meghatározott magatartás követését írhatja elõ a frakciótagok számára; a jelölteket rangsorolja, a képviselõi tevékenységet irányítja és beszámoltat.

Seres tájékoztatása szerint a döntéshozatal mobilitását növeli, hogy a kongresszust ezentúl nem négyévente, hanem kétévente hívják össze, tisztújítás azonban továbbra is csak négyévente tartanak.

KAT lesz a SZET-bõl

Az RMDSZ felépítését érintõ másik módosulás, hogy megszûnik a Szövetségi Egyeztetõ Tanács (SZET), amely átalakul a Kulturális Autonómia Tanácsává (KAT). Seres elmondta: a KAT hatáskörei nem igazán térnek majd el a SZET-tõl, a testület akkor kap majd valós feladatokat, ha a kisebbségi törvény életbe lép.

Mint korábban Markó Attila kisebbségügyi államtitkár lapunknak elmondta: a KAT részt vesz azokban a döntésekben, amelyek a romániai magyarság oktatási, kulturális kérdéseiben megszületnek. „Gyakorlatilag az összetételébe bekerülnek azok a szervezetek, amelyek eddig az SZET-ben kaptak helyet, de amennyiben a kisebbségi törvényt elfogadják nem kell ismét alapszabályzatot módosítani. A tanács hatásköreit a törvénybe foglaltakkal és az abban szereplõ jogosítványokkal kibõvítjük” – magyarázta egy korábbi interjúban a KAT létrehozásának „ötletgazdája”.

Szigorodik a számonkérés

Seres Dénes tájékoztatása szerint a szankciók tekintetében az RMDSZ újabb formát készül beiktatni az alapszabályzatba: a tisztségbõl történõ visszahívást, illetve politikai bizalommegvonást. Ez utóbbi szankciót akkor alkalmazzák, ha az elõbbi nem jár eredménnyel: azaz a jelölt nem kívánja elhagyni tisztségét. A politikai bizalom megvonása esetén az illetõ tisztségviselõ legalább nyolc évig nem jelölhetõ újra az RMDSZ színeiben valamilyen posztra. Emellett bevezetnék az elszámoltatás intézményét is. Eszerint a választott tisztségviselõknek negyedévente beszámolót kell írniuk a tevékenységükrõl.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.